FTC Disclosure of Material Connection: In order for us to maintain this website, some of the links in the post below may be affiliate links. Regardless, we only recommend products or services we use personally and/or believe will add value to readers.

Download the Free Halloween Lunchbox Notes

So I finally got around to making a wreath for Valentine’s Day!  It worked out well because it only cost me $3…my husband was quite pleased!

Valentines Wreath

Monkey Love Valentine Wreath

So you’re probably wondering how it only cost me $3 when the wreath it self costs more than that.
Well, remember that Disney Inspired Christmas Wreath that I made in December using the same wreath that I used for my $10 Thanksgiving Wreath?  Well, I recycled it yet again!  Yes, so far this single wreath has made it through 3 holidays…. I’ve challenged myself to see how many different wreaths I can make with this one wreath! St. Patrick’s Day is already brewing in my mind! Winking smile
Alright, so I stripped down the Disney Inspired wreath all the way down to just the deco mesh.  I found these adorable little monkey plushies at Dollar Tree along with the conversation hearts. And I had these diamonds left over from my wedding (yes, three years after the event- I knew I’d use them one day!)
I attached the monkeys to the wreath with my handy dandy glue gun.  Always start with your largest items first and then add your items by size- this will help you with spacing and filling in any gaps.
january 020
So I added the conversation hearts next.  These are actually little boxes but you can very easily glue them shut and no one will ever know.
january 022
I felt like the wreath still needed a little something so I added the diamonds…. you know me… I love some bling!
Monkey Wreath
I think it turned out cute.

You may also like:  DIY Unique Spring Wreaths

Bye for now! Where I Shop- (1)
Thrive Market - It's like the Costco of organics...this is where I get all of my sugar, flour, baking supplies, kids snacks, etc.
Zaycon Foods- This is where I buy most of my meat products in bulk.  The quality is amazing and the prices just can't be beat!  I mean, $1.89 a pound for boneless all-natural chicken breasts!!  It is bulk but you can always split with a friend or make up a bunch of freezer meals like I do!
Melissa Llado
Melissa is a busy mom trying to survive the preschool years. She loves a good Pinot Grigio and cuddling up on the couch for the latest super hero movie. Her kids enjoy getting in the kitchen and helping make a mess trying new recipes! Even though she's constantly creating new and delicious treats she usually winds up buying grocery store treats when it's time for her to take snacks for school-- at all of the teachers' dismay.
You may also like:  Spice Corrals - My first Silhouette Project!
Melissa Llado
Melissa Llado

Latest posts by Melissa Llado (see all)

27 Shares
Pin23
+14
Share
Tweet