St. Patrick’s Chalkboard Wreath…a wreath for all seasons

Man am I slacking this month!  I’ve finally gotten around to finishing up this St. Patty’s Day Wreath…only to turn around and change it again for Spring in just a couple of days.

St Patty Chalkboard Wreath

Anyway, remember the $3 Valentine’s Monkey Love Wreath that I reused from the Disney Inspired Christmas Wreath which was originally

the $10 Thanksgiving wreath?  Well, yes, I have yet again remade the same wreath for yet another holiday!

Seriously, I don’t have space to store a wreath for every season and I my tastes change from year to year.  So, I have found it most cost effective (and fun- and Earth friendly) to reduce, reuse, and recycle the same wreath over and over again.

I originally bought this vine wreath from Hobby Lobby for about $6 (that’s the price without the coupon- you can get it even cheaper).  All the accessories I’ve bought from the Dollar Tree or Target’s dollar section….so the decorations for these wreaths have only cost about $3-$5 each holiday…..MUCH cheaper than buying a new wreath each season!

The Dollar Tree had these large clovers but I wasn’t a fan of the picture on the so I thought it would be cute to paint a chalkboard coating over it- since chalkboard is ALL the rage now!

Chalkboard Shamrock

I also found a cute scarf that I decided to use as ribbon/tulle around the wreath and these adorable foam clovers- they were already glittered up so I didn’t have to do a thing to them!

Saint Patricks Day Wreath

And, of course, right in the middle of this project I killed my glue gun!  That’s why it’s taken me so long to finish it up and get it posted—that is a rather interesting story entitled Dead Glue Gun, Sippy Cups, and the Dishwasher….I think the story is the PERFECT way to illustrate the journey to survive toddlerhood!

Posts may include affiliate links. Serendipity and Spice earns a few cents on the dollar if readers purchase the items I recommend at no additional cost to you.
Where I Shop- (1)
Thrive Market - It's like the Costco of organics...this is where I get all of my sugar, flour, baking supplies, kids snacks, etc.
Zaycon Foods- This is where I buy most of my meat products in bulk.  The quality is amazing and the prices just can't be beat!  I mean, $1.89 a pound for boneless all-natural chicken breasts!!  It is bulk but you can always split with a friend or make up a bunch of freezer meals like I do-- subscribe to the newletter as I'll be sharing a bunch of delicious recipes, healthy ideas, family fun, and more!
Make sure you check out the Serendipity and Spice Pinterest board for more great posts! Follow Melissa @Serendipity and Spice's board Serendipity and Spice © on Pinterest.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *